تبلیغات
از اینجا ... از آنجا - چند توصیه به رئیس جمهور

از اینجا ... از آنجا

قصه های ساده زندگی - اگر ما را گم کردید فقط کافی است « از اینجا از آنجا» را در گوگل جستجو کنید!

دوشنبه 8 اردیبهشت 1393

چند توصیه به رئیس جمهور

نویسنده: ابراهیم   طبقه بندی: عمومی، 
خبر:
آقای روحانی،رئیس جمهور محترم،  قرار است به زودی در یك مصاحبه تلویزیونی زنده با مردم صحبت كنند.


توضیح مقدماتی:

همه می دانیم كه قیمت سوخت در چند روز گذشته افزایش یافته (در واقع اجرای جدی مرحله دوم هدفمندی یارانه ها) و بدنبال آن قیمت همه چیز، از ارز و طلا گرفته تا كرایه و ... بالا رفته و آنهایی هم كه هنوز گران نشده اند، بدون شك در آینده  ای نزدیك عقب ماندگی خود را از قافله ی قیمت ها جبران خواهند كرد!

توضیح میانی:
چرا این مصاحبه لازم است؟

زمانی كه این اتفاق مهم (گران كردن سوخت و انرژی و در نتیجه وارد كردن اجتناب ناپذیر شوك تورمی با دست خود دولت به اقتصاد) رخ داده است. از دولتی كه در تبلیغات انتخاباتی خود را دولت «تدبیر و امید» نامیده و اعلام می كند «مسئولیت پذیر است» و «پاسخگوی ملت»، جز این انتظاری نمی رود. در واقع این كار از نان شب هم واجب تر است! وگرنه با تأخیر در این كار، بصورت اتوماتیك باید  به داشتن «تدبیر» آنها شك كرد و فاتحه ی «امید» مردم را خواند.

بقیه حرف ها را بفرمایید داخل بخوانید! ( روی لینك ادامه مطلب كلیك كنید)
خب این مصاحبه چه فایده ای دارد؟

آقای رئیس جمهور باید بتواند تاحدی (!) - چون در ادامه متوجه خواهید شد همین "تا حدی" ، خودش "كلی" است - مردم را قانع كند كه برای انجام این كار تدبیر دارد. یعنی بدون حساب و كتاب نیست و روی جوانب مختلف آن فكر شده است و در آینده ای نزدیك اوضاع بهتر از قبل خواهد شد. این "آرام كردن فضای روانی جامعه" مهم ترین كاربرد این گونه مصاحبه ها است.
در درجه دوم آقای رئیس جمهور از این فرصت استفاده می كند تا بگوید واقعاً "پاسخگو" است و "دولت راستگویان" را عملاً نشان دهد. البته این امر به عملكرد مجری های صدا وسیما هم بستگی دارد. اگر مثل سیب زمینی جلوی ایشان بنشینند و لبخند ملیح بزنند و با سر تكان دادن همه ی صحبت های ایشان را تأیید كنند، بدون شك همه چیز را بر باد داده اند. آن موقع از نظر مخاطب های كنجكاو و فهیم (!)، نه دولت پاسخگو است و نه راستگو! و اصلاً نمی داند در دنیای واقعی خارج از تلویزیون چه بر سر مردم می گذرد!

در این مصاحبه چه باید گفت و چه چیزی نباید گفت؟!
-: « ما با گران كردن سوخت، یه عالمه برای مملكت پول و ارز صرفه جویی كردیم»، «مصرف بنزین در روز اگر این كار را نمی كردیم به خدالیتر (!) می رسید اما حالا شده یه اپسیلون»! «همكاران من گزارش داده اند آلودگی هوا خیلی كم شده، حالا هوای تهران را می شود صادر كرد!» ، «قاچاق سوخت دارد به صفر می رسد» و ....
جملات بالا را یك زمانی، یك رئیس جمهور محترمی در تلویزیون به مردم گفت.
خب لازم به گفتن نیست كه حالا از دید مردم همه ی آنها دروغ قلمداد می شود چون حتی كارشناسان و متخصصان نیز قبول دارند كه همه چیز دقیقاً برعكس شد.


-: «قیمت بنزین در كشورهای همسایه ما خیلی بالا است»!
جناب رئیس جمهور لطفاً این جمله ی تهوع آور را دیگر تكرار نكنید. نه شما و نه هیچكدام از دولتمردان شما!

مگر حقوق و درآمد و قدرت خرید مردم ما مثل مردم امارات و عربستان و تركیه است؟
می دانید ثبات قیمت ها در این كشورها چگونه است؟ نرخ تورم آنها را می دانید؟
شاخص امید به زندگی را در این كشورها می دانید؟ فرصت های كسب و كار، حمایت های فراوان دولت و ... را می دانید؟
مطمئن هستیم كه پاسخ سئوالها را می دانید. پس شما را بخدا! التماس می كنیم! اگر می خواهید چیزی را گران كنید، این بهانه ی "نخ نما و حال به هم زن" ! را نیاورید كه «قیمت سوخت در ایران پایین است» «قیمت فلان چیز در دنیا این قدر است و ...." حالا دیگر مردم همه چیز را می دانند. اینترنت هست. ماهواره هست. مردم از اینجا و آنجا خبر دارند. اگر قیمت چیزی را مقایسه می كنید، بقیه چیزها را سانسور نكنید.


* اثر مهم بالا رفتن قیمت سوخت و انرژی را انكار نكنید!

-:« همكاران من محاسبه كرده اند این افزایش قیمت سوخت تنها یك مقدار جزئی باعث بالا رفتن قیمت می شود كه آن هم چیزی نیست و به زودی جبران خواهد شد»!
این صحبت همان رئیس جمهور محترم قبلی است. نشان به این نشان كه ارزش پول ما در یك زمان كوتاه، كمتر از دو سال، به كمتر از یك سوم رسید و تورم سر به فلك كشید! و بگیر و ببند ها و زور زدن ها فایده ای نداشت!
حالا جناب آقای روحانی از "شیب ملایم" سخن گفته اید! به مردم حق بدهید كه خاطره ی خوبی از این گونه وعده ها نداشته باشند. همین حالا سری به كوچه و بازار و سایت های اجتماعی بزنید تا ببینید از این عبارت "شیب ملایم" چه داستان ها كه ساخته نشده! تازه الان عده ای هستند كه "فیلم" و "سی دی" هم می سازند!


* امان از این دیوار بلند بی اعتمادی!

می گویند بین ایران و آمریكا، دیوار بلند بی اعتمادی است كه برای شكستن آن زمان زیاد و كار دشواری لازم است.
ما می گوییم : «بین دولت و مردم ایران دیوار بلندتر بی اعتمادی قرار دارد»!
برای اثبات آن نیاز به هیچ دلیل و منطق پیچیده ای نیست. همین آمار تقاضای یارانه را ببینید. خودشان را به در و دیوار زدند، این همه در رادیو و تلویزیون تبلیغ شد، هنرمندان و نخبگان كمپین "نه! به یارانه" راه انداختند، علما بیانیه دادند و ...، اما نتیجه آن نشد كه باید می شد. چرا؟ پاسخ خیلی ساده است. بغیر از عده ای اندك افراد طمع كار و فرصت طلب، كه نیازی به این پول ندارند و فقط حال می كنند به دیگران ضدحال بزنند! آحاد جامعه به دولت (مجموعه همه اركان نظام) اعتماد نداشتند. باور نمی كنند كه دولت واقعاً "می خواهد" و "می تواند" برای معیشت و زندگی آنان كاری كند! باور نمی كنند كه حرف های دولت و اطلاعاتی كه بیان می كند " كاملاً راست و درست هستند و چیزی از آنان پنهان نمی شود".
بنا بر این تا جایی كه می شود و راه دارد، چون واقعاً از آینده احساس خطر می كنند نمی خواهند امتیازی را از دست بدهند. ولو اینكه «مبلغ ناچیزی!» باشد و كسانیكه متقاضی آن هستند را «حقیر و نیازمند و ...» بنامند.

این دیوار بلند بی اعتمادی خیلی بد است!
مخرب است. امید را از آدم می گیرد. قدرت و انرژی حركت و تلاش را از آدم می گیرد. اوضاع مملكت را به هم می ریزد. همین می شود كه سنگ روی سنگ بند نمی شود. عده ای هم در داخل و خارج هستند كه این واقعیت را خوب متوجه شده اند و از آن حسابی سوء استفاده می كنند تا اوضاع را بدتر كنند! شما كه این چیزها را خوب می دانید!

اگر مردم ما در زمان انقلاب با همه ی وجود به میدان آمدند. اگر در زمان جنگ از جان و مال خود گذشتند. شهید دادند. اگر سختی ها را تحمل كردند. چون باور و ایمان محكم داشتند. هنوز هم این باور و ایمان هست اما گویا دارد كمرنگ می شود. رفتار سیاسیون و دولتمردان ما در نهادهای مختلف، از جناح های چپ و راست، دولت، مجلس، قوه قضاییه، صدا و سیما و ...، به این اعتماد و باور ضربه های سختی زده است. لطفا تقصیر را به گردن دیگران نیاندازیم. این قانون الهی است كه در قرآن كریم هم بر آن تأكید شده: هیچ راه تسلطی بر مومنان برای كافران قرار داده نشده است. هر چه هست از ماست كه بر ماست!


آقای روحانی، رئیس جمهور محترم حالا این وظیفه ی شما و مجموعه تان است تا نقش خود را درست ایفا كنید.
لطفاً "تدبیر" و "راستگو" بودن را نشان دهید.


ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • اضافه به خبرخوان

 • Subscribe


Related Posts with Thumbnails