از اینجا ... از آنجا

قصه های ساده زندگی - اگر ما را گم کردید فقط کافی است « از اینجا از آنجا» را در گوگل جستجو کنید!

آورده اند که در شبی از شب های سرد و یخبندان زمستان، ملانصر الدین و همسرش در منزل استراحت می کردند. 
ناگهان از کوچه سر و صدای فراوان و داد و بیداد شنیدند. کنجکاو شدند.

- : " مرد! بلند شو برو ببین چه خبر است که پشت پنجره ی ما دعوا و داد و فریاد می کنند؟"

ملا با بی میلی بلند شد و لحاف گرم و نرمش را دور خودش پیچید و به طرف در رفت. بیرون باد خیلی سردی می وزید. ملا خودش را بیشتر در لحاف فرو برد.
توی کوچه عده ای جوان را دید که سر و صدا می کردند و توی سر و کله همدیگر می زدند. به طرفشان رفت ولی تا خواست بپرسد که جریان چیست؟ ... ناگهان ... جوان ها مثل برق به سوی ملا هجوم آوردند و لحاف نازنین ملا را از چنگش بیرون کشیدند و با خوشحالی پا به فرار نهادند!!!

مدتی بعد ملا رنگ پریده و درحالیکه مثل بید به خود می لرزید و دندانهایش به هم می خورد، برگشت توی اتاق پیش همسرش! و در جواب او که پرسید جریان سر و صدا چه بود؟ پاسخ داد؛
« دعوا بر سر لحاف ما بود! ... نگران نباش، حالا مشکل حل شده و همه چیز به خیر و خوشی تمام شده است!»

حتماً از خود می پرسید: عجب! جالب بود اما منظور؟!
ادامه متن را بخوانید تا معنی تیتر  بالا را بدانید.این تیترهای خبری را ببینید؛
ای داد، ای بیداد ... ملت چرا نشسته اید؟! برویم به فریاد تهرانی ها برسیم.  به جان خودم دیر بجنبیم، هر کدام از بچه تهرانی های عزیز یکی یک غده ی گنده، این هوا ... در می آورند و بعد زبانم لال، زبانم  لال از دست می روند ها!  ... پزشکان و متخصصان هم هیچ کاری نمی کنند و همینطور چشمانشان از حدقه قلپی زده بیرون و شوکه هستند! ... راستی نوع سرطان ها چیست؟ چقدر جهش کرده اند؟ چرا پزشک ها شوکه شده اند؟ و ....؟! 

موضوع وقتی جالب می شود که بدانید این سه تیتر در یک روز یعنی امروز (21 خرداد) با فاصله اندک از یکدیگر توسط تابناک و بقیه سایت های خبری پشت سر هم ردیف شده اند. پس باید موضوع خیلی خیلی مهمی باشد. حتی خیلی مهمتر از پیدا شدن رمال و جن گیر و اعلامیه راهپیمایی 22 خرداد و بالا رفتن قیمت دلار و .... باور کنید دارم جدی می گویم! فکر می کنید با هم شوخی داریم؟؟! 

اندکی بر اعصاب خود مسلط می شویم.  نفس عمیقی می کشیم و شروع به خواندن متن این سه خبر می کنیم. شما هم همراهی کنید؛

1- «آلودگی هوا، افزایش سرطان تهرانی‌ها»
سرویس «تابناک» اجتماعی ـ افزایش تعداد سرطانی‌های پایتخت نشین، در حالی جامعه پزشكی را در بهت برده كه هنوز از وعده «مرضیه وحیددستجردی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مبنی بر اعلام دقیق مرگ و میرهای تهرانی‌ها بر اثر آلودگی‌های هوا خبری نیست! ...
بنا بر این گزارش، در همین راستا، افزایش بیماری‌های سرطانی ناشی از آلودگی هوا در میان تهرانی‌ها، جامعه پزشكی كشور را شوك زده كرد. ...
با وجود آرامش خیال معاون استانداری، «صدرالدین علیپور» مدیرعامل مراكز معاینه فنی‌ خودروهای تهران می‌گوید: «به دلیل افزایش آلاینده‌های هوا، متأسفانه آمار بیمارهای سرطانی عجیب و غریب به صورت وحشتناكی رشد یافته است، به گونه ای كه پزشكان در این عرصه دچار شوك شده‌اند».
به نوشته تهران امروز، افزایش شمار سرطانی‌های پایتخت نشین، در حالی جامعه پزشكی را در بهت برده كه هنوز از وعده «مرضیه وحیددستجردی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مبنی بر اعلام دقیق مرگ و میرهای تهرانی‌ها براثر آلودگی‌های هوا خبری نیست. 
...

2- «رشد سرطان در تهران پزشکان را شوکه کرد!»
مدیرعامل مراکز معاینه فنی خودروهای تهران گفت: به دلیل افزایش آلاینده های هوا متاسفانه آمار بیمارهای سرطانی عجیب و غریب به صورت وحشتناکی رشد یافته است به طوری که پزشکان در این عرصه دچار شوک شده اند.
به گزارش پانا صدرالدین علیپور گفت: این هفته می تواند تلنگری باشد برای مسئولان تا با هم اندیشی و همفکری برای وضعیت اسفناک آلودگی هوا چاره ای بیندیشند.
وی ادامه داد: سالها زحمت کشیدیم برای محیط زیست اما، به یکباره با تغییر قانون معاینه فنی در صدد از بین بردن اقدامات ما هستند. با توجه به آمار سال گذشته که 4 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا و 4 هزار نفر بر اثر نقص فنی خودرو جان خود را از دست دادند لازم است اقدامات مستمری در این حوزه صورت گیرد.
....

3- « جهش ناگهانی آمار سرطان در تهران»
خبرآنلاین نوشت: ریزگردها، سوختهای فسیلی، پسماندهای خانگی و صنعتی و همچنین امواج ماکروویو، باعث افزایش چشمگیر شیوع سرطان شده
می گویند کار آلودگی هواست، می گویند ریزگردها و سمومی که در هوای کلانشهرهای بزرگ کشور موج می زند، سرطانزاست. حالا یکی از مسئولان رسمی می گوید این آلودگی ها، باعث جهش ناگهانی در ابتلای مردم به سرطان شده، هر چند او هم آمار دقیقی درباره افزایش شیوع سرطان نمی دهد (آفرین به خبر آنلاین)

مدیرعامل مراکز معاینه فنی خودروهای تهران گفته: "به دلیل افزایش آلاینده های هوا متاسفانه آمار بیمارهای سرطانی عجیب و غریب به صورت وحشتناکی رشد یافته است به طوری که پزشکان در این عرصه دچار شوک شده اند."
صدرالدین علی پور که امروز در مشترک اعضای شورای شهر و مسئولان مرکز معاینه فنی خودروها در مرکز معاینه فنی نیایش سخن می گفت، اضافه کرد: " سالها زحمت کشیدیم برای محیط زیست اما، به یکباره با تغییر قانون معاینه فنی در صدد از بین بردن اقدامات ما هستند. با توجه به آمار سال گذشته که 4 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا و 4 هزار نفر بر اثر نقص فنی خودرو جان خود را از دست دادند لازم است اقدامات مستمری در این حوزه صورت گیرد."
علی پور همچنین با انتقاد از افزایش سن عدم معاینه خودروهای صفر کیلومتر به 5 سال، گفت: "تعجب من از افرادی است که خود در این محیط زندگی می کنند اما، قانون افزایش سن معاینه فنی را تصویب می کنند."


متوجه شدید؟
1. هر سه خبر در واقع یک خبر را بیان می کنند. اما با سه تیتر مختلف و از منابع مختلف با تنظیم های متفاوت. اما هر سه یک چیز را می گویند. جناب مدیر عامل محترم مراکز معاینه فنی خودروهای تهران از افزایش سن معاینه فنی خودروهای نو به 5 سال قاطی کرده و آمار سرطان و آلودگی محیط زیست را بهانه کرده است. اصل ماجرا همین است. 

2. راستی چرا به جای وزیر بهداشت و یا کارشناسان مرتبط با موضوع، هر کسی می تواند اینطور فضای رسانه ای را به هم بریزد و ادعاهای جالبی مطرح کند؟ « آمار بیمارهای سرطانی عجیب و غریب به صورت وحشتناکی رشد یافته است به طوری که پزشکان در این عرصه دچار شوک شده اند»! اما گذشته از این ادعای غیر کارشناسی و عامه پسند(!) که درباره آن کلی بحث داریم، عملکرد وزیر بهداشت و تیم ایشان در زمینه اطلاع رسانی به جامعه و ارائه آمار و اطلاعات شفاف، صحیح و به هنگام به هیچ عنوان قابل دفاع نیست.   آمار ایدز که محرمانه و سری است. آمار فلان بیماری هم که امنیت ملی است. آمار بهمان بیماری که باعث ترس جامعه می شود. فلان آمار هم که عملکرد بهمان وزارتخانه و نهاد را زیر سئوال می برد پس نباید مطرح شود.  آمار مصرف مشروبات الکلی که نداریم به حمدالله! آمار بیماریهای ساده را هم که اصلاً جمع آوری نمی کنیم که ارائه بدهیم!

پس ... حق دارند این دوستان که از دید خود آمار بیماریها را بدهند و مصاحبه کنند و رسانه های بیچاره ی محدود شده و تشنه ی خبر را چند صباحی سرگرم کنند! چیزی نمی شود که! پس « تکذیبیه » را خدا برای چه خلق کرده است؟!

خانم دکتر عزیز! جایی، کسی، گفت که : ایشان از تمام وزرای مرد قبلی (وزارت بهداشت) مرد تر و شجاع تر است! اما به نظر ما ... نه! شما هم مرد نیستید!  امیدوارم در این فرصت باقیمانده رویکرد خود را اصلاح کنید ... البته اگر بگذارند و  اگر شما و دوستانتان هم حال و حوصله مجادله داشته باشید! 

3. آیا مشکل آلودگی دود خودروهای تولید داخل، جدی است؟ بدون شک پاسخ مثبت است و در آن بحثی نیست. با این مطلب ما نمی خواهیم اصل داستان ( خطر بیماریها ) را رد کنیم. کارشناسان و پزشکان می دانند که بیماریهای ریوی، قلبی و ... و در نهایت سرطان ها بدون شک پیامد این آلودگی خواهند بود اما این مسأله را باید درست و اصولی مطرح کرد نه با هیاهو و جنجال و بیان موارد غیر مستند.  ( نکته ای که خبرنگار نکته سنج سایت خبر آنلاین به  آن اشاره کرده بود).

4. اما راستی به من بگویید چرا تا گرد و غبار به تهران می رسد داد رسانه ها در می آید؟ چرا وقتی خوزستان، جنوب، سیستان و بلوچستان و غرب کشور با همین مشکل روبرو است کسی ککش هم نمی گزد و 4 - 3 تا تیتر یکسان در یک روز کار نمی کند؟ آیا این نشان نمی دهد که ایران یعنی تهران؟ و فقط سلامتی پایتخت نشین ها برای همه مهم است؟ آنوقت رئیس جمهور می خواهد تهرانی را به کجا بفرستد؟!! 

5. معاینه فنی خودرو کار خوبی است اما آنهایی که خودروهای خود را برای معاینه فنی می بردند خوب می دانند که معاینه فنی  که دوستان  انجام می دادند چقدر مفید و مؤثر در کاهش آلودگی بوده که حالا با تغییر زمان آن، آسمان به زمین می رسد! 

خب، حالا فهمیدید داستان ملانصرالدین چه ارتباطی با سرطان در تهران داشت؟ 
آقا جان بحث چیز دیگری است! به قول معروف دعوا بر سر «لحاف ملا» است. این را که دیگر همه مان می دانیم!

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • اضافه به خبرخوان

 • Subscribe


Related Posts with Thumbnails
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic