تبلیغات
از اینجا ... از آنجا - زرنگی چیست؟ زرنگ كیست؟

از اینجا ... از آنجا

قصه های ساده زندگی - اگر ما را گم کردید فقط کافی است « از اینجا از آنجا» را در گوگل جستجو کنید!

چهارشنبه 6 بهمن 1389

زرنگی چیست؟ زرنگ كیست؟

نویسنده: ابراهیم   طبقه بندی: عمومی، 

بچه كه بودیم و از روابط پیچیده و آلوده ی دنیای بزرگترها خبری نداشتیم با قصه ها و شعرهای كودكانه سرگرم می شدیم؛
قصه ی خرگوش زرنگ و ...،
بچه زرنگش خوبه، گل همه رنگش خوبه ....
كمی بزرگتر كه شدیم با مفهوم "شاگرد زرنگ كلاس" آشنا شدیم.
خلاصه ... زرنگی و زرنگ بودن مفهومی شیرین، خوب و قابل احترام بود. همیشه دلم می خواست زرنگ باشم و با زرنگ ها دوست باشم. اما ....


در دنیای سیاه آدم بزرگ ها، زرنگی هم معنی و مفهوم دیگری دارد و خیلی طول نكشید تا این واقعیت تلخ را بفهمم و با تمام وجود درك كنم.

قصه های واقعی:

یك چهار راه در یك شهر:  چراغ زرد است و چیزی به قرمز شدن آن نمانده و طبق قانون كسی نباید از آن بگذرد مگر كسی كه وسط چهارراه باقی مانده  اما یك ماشین با سرعت می آید و بی توجه به همه از آن می گذرد. نمی گوییم : "عجب راننده ی زرنگی"؟!


یك تقاطق در یك خیابان شلوغ: شما و چند ماشین دیگر می خواهید از تقاطع دور بزنید اما راننده های مقابل به شما راه نمی دهند. ناگهان یك ماشین با سرعت می آید و می پیچد جلوی بقیه. با این كار او نزدیك بود تصادف شود و صدای بوق ممتد ماشین ها بلند می شود اما او  راه خود را باز می كند و می رود. نمی گوییم : "عجب راننده ی زرنگی"؟!


مدت ها توی صف (فرقی نمی كند چه صفی باشد) ایستاده اید. چند جای دیگر كار ضروری دارید و حسابی اعصابتان خورد است. همین موقع یك آقای كت و شلواری از كنار همه شما بی تفاوت می گذرد و جلو می رود. خوش و بشی با مسئول مربوطه می كند و كارش را با بی نوبتی انجام می دهد. سر و صدای ملت بلند می شود اما بی نتیجه می ماند. نمی گوییم : "عجب آدم زرنگی"؟!


آن پسر را می شناسید. اگرچه آدم درستی نیست و سرش به تنش نمی ارزد اما با فیلم بازی كردن و زبان بازی توانسته مخ چندین دختر را بزند و كلی دوست دختر برای خودش دست و پا كند و به كام دل برسد و البته دخترهای مردم را فریب داده و بدبخت و درمانده رها كرده است. اگرچه هیچ كدام از رابطه هایش آخر و عاقبت خوشی ندارد ولی هیچ وقت دم به تله نداده است. نمی گوییم : «فلانی را ببین چقدر زرنگه ... یاد بگیر بی دست و پا !»


مدیر یك شركت و یا مؤسسه را در نظر بگیرید. از حق و حقوق پرسنل و كارمندانش به هزار و یك بهانه می زند. انوع فشارها را بر آنها وارد می كند و از آنان سوء استفاده می كند. فقط به فكر منافع خودش و نزدیكانش است. نمی گوییم : « عجب آدم زرنگی»؟!


یك خلافكار باسابقه كه هزار جور جرم و جنایت كرده در یك تعقیب و گریز نفس گیر كه ملت هم شاهد آن هستند موفق می شود از دست پلیس فرار كند. احتمالاً همه در دل او را تحسین می كنند. نمی گوییم : « عجب آدم زرنگی»؟!


شما كلی درس خوانده اید و برای یك امتحان سخت خود را آماده كرده اید. اما دوست شما كه هیچ درس نخوانده با تقلب، زبان بازی با استاد و ... نمره خیلی بهتری از شما می گیرد. نمی گوییم : « عجب آدم زرنگی»؟!

...
مطمئن هستم هزاران داستان دیگر هم شما می توانید به این موارد اضافه كنید كه تجربه واقعی خودتان بوده است.
در طول زندگی، همه ی ما بارها از دست این «آدم زرنگ ها» به شدت عصبانی و دلخور شده ایم. البته متأسفانه مواقعی هم پیش آمده كه خود ما از این «زرنگی ها» كرده ایم و از «زرنگ بودن» خود احساس خوبی داشته ایم و برایمان هم اصلاً مهم نبوده كه سایرین چقدر از این زرنگی ما ناراحت شده اند و یا حتی آسیب دیده اند. « به من چه! می خواستند آنها هم زرنگ باشند!!!» و نتیجه این می شود که این نوع زرنگی در جامعه ی ما اپیدمی می شود.

این روزها فهمیده ام زرنگی یعنی ؛
- بی توجهی به قانون!
- بی نظمی!
- عدم توجه به حق و حقوق دیگران!
- فرصت طلب بودن!
- به هر قیمتی (!) به هدف خود رسیدن!
- سنگ دل و بی عاطفه بودن!
- و ....


طبق یك قانون نانوشته اما خیلی خیلی محكم، این روزها اگر «زرنگ» نباشی تا حق و حقوق خودت را بدست بیاوری، پس بدون شك و حتماً یك « احمق»، «ساده لوح» و « بی دست و پا» هستی! كه همه حقت را می خورند. به همین خاطر است كه علی رغم اینكه از این آدم زرنگ ها به شدت متنفر هستیم اما هروقت فرصتی پیش بیاید در «زرنگ بودن» تردیدی نمی كنیم!

پ ن : ما ایرانی ها از كی اینطوری شدیم؟ فكر می كنید علت آن چه بوده؟ آیا اوضاع بهتر می شود و یا بدتر؟ چاره چیست؟ ... بد نیست كمی فكر كنیم!

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • اضافه به خبرخوان

 • Subscribe


Related Posts with Thumbnails