تبلیغات
از اینجا ... از آنجا - همه چیز درباره ختنه زنان و دختران ( Female Circumcision )

از اینجا ... از آنجا

قصه های ساده زندگی - اگر ما را گم کردید فقط کافی است « از اینجا از آنجا» را در گوگل جستجو کنید!

دانستنی های دنیای پزشکی (8)

هنوز در گوشه گوشه این کره خاکی کارهایی انجام می شود که گاهی برق از سر انسان می پراند! در عصر کامپیوتر و فضا عجیب است که باز اعمال و رفتارهای عهد حجری را می بینیم. 
شاید درباره ی ختنه ی دختران چیزهایی شنیده باشید. در اینجا سعی کرده ام اطلاعات جامع و معتبری را برای شما فراهم کنم. باشد تا این آگاهی و دانش باعث جلوگیری از چنین رفتارهایی باشد.

همچنین بدلیل اینکه شاید این مطالب برای برخی از شما آزار دهنده و ناخوشایند باشد و همچنین رعایت مسایل اخلاقی،  آنرا در صفحه اصلی قرار نمی دهم و برای خواندن آن شما را به ادامه مطلب دعوت می کنم.

نکات مهم و کلیدی

"ختنه زنان و دختران به هر نوع عملی گفته می شود که از روی عمد و بدون توجیه پزشکی، تمام یا بخشی از ناحیه تناسلی خارجی آنها را تخریب کرده و بردارند".

این کار هیچ سود و فایده ای از نظر پزشکی برای سلامت دختران و زنان ندارد.

این کار باعث ایجاد زخم و خونریزی شده و مشکلاتی برای ادرار کردن آنها ایجاد می کند و در آینده ممکن است باعث اختلال در فرآیند زایمان شود و حتی باعث مرده زایی می شود.

برآورد می شود حدود 100 تا 140 میلیون زن و دختر در سرتاسر دنیا با مشکلات و عوارض ختنه کردن دست به گریبان هستند. این افراد بی گناه در اغلب کشورهای آفریقایی، بعضی از کشورهای جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه زندگی می کنند. در میان برخی از مهاجرین که به آمریکای شمالی و اروپا مهاجرت کرده اند نیز این موارد مشاهده می شود.

ختنه معمولاً برای دختران کم سن و سال یعنی از سن تولد تا 15 سالگی انجام می شود.

در آفریقا تخمین زده می شود حدود 92 میلیون دختر 10 ساله و بالاتر ختنه شده اند.

در سرتاسر دنیا ختنه دختران و زنان بعنوان یکی از مصادیق تعرض به حقوق انسانی و خشونت علیه آنها شناخته می شود.

ختنه زنان معمولاً توسط کسانی انجام می شود که علاوه بر ختنه کردن، نقش های دیگری هم در اجتماع سنتی بعهده دارند نظیر به دنیا آوردن بچه ها. اگرچه این افراد از سطح سواد و دانش پایینی برخوردارند اما امروزه مشاهده می شود در برخی نقاط دنیا ختنه زنان و دختران توسط کارکنان سیستم بهداشتی هم انجام می شود و تعداد این موارد درحال افزایش می باشد!

 
تاریخچه ختنه دختران
تاریخچه ی ختنه دختران به زمان های بسیار دور می رسد. مصریان قدیم، اعراب پیش از اسلام، رومیان باستان و روس ها ختنه دختران را انجام می داده ند. جالب آنکه تا قبل از سال 1930 میلادی در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی هم درجاتی از ختنه برای برخی از زنان انجام می شد.ختنه زنان و دختران چگونه انجام می شود؟

این کار در نقاط مختلف دنیا با کمی تفاوت انجام می شود. اما بطور کلی ختنه دختران به چهار دسته تقسیم می شود؛
دسته اول –  بعنوان Clitoridectomy ( برداشتن کلیتوریس) شناخته می شود که در آن تکه ای و یا تمام کلیتوریس بریده می شود. در موارد خیلی نادر دیده شده که تنها چین پوستی اطراف کلیتوریس بریده شده است.

دسته دوم -  بعنوان  Excision  ( قطع، بریدن ) که در آن بخشی یا تمام کلیتوریس و لب های کوچک بریده می شود اما لب های بزرگ دست نخورده باقی می مانند.

دسته سوم -  بعنوان  Infibulation  (  چفت کردن آلت تناسلى براى جلوگیرى از جماع ) شناخته می شود. در این شیوه، تمام کلیتوریس و بخش عمده ای از قسمت خارجی دستگاه تناسلی بریده می شود و در نهایت مقداری از سوراخ مجرای واژن بوسیله  قسمتی از لب های کوچک و یا بزرگ پوشیده می شود و بخیه زده می شود. 

دسته چهارم – تمام روش های دیگری که در هیچ کدام از سه دسته فوق قرار نمی گیرند.


هیچ سود و فایده ای نیست فقط آسیب و ضرر!
ختنه زنان از نظر پزشکی هیچ سودی برای آنها ندارد و تنها باعث آسیب رسیدن به آنها شده و در عملکرد طبیعی بدن زنان ایجاد اختلال می کند. 
عوارض زودرس و اولیه این کار شامل درد شدید، شوک، خونریزی، کزاز، زخم و عفونت، مشکلات ادراری و ... می باشند. 
عوارض دیررس و طولانی مدت ختنه زنان و دختران شامل موارد زیر می باشد:
» عفونت مزمن و تکرار شونده مثانه و سیستم ادراری
» ایجاد کیست
» ناباروری
» افزایش شانس و احتمال مرده زایی و مرگ جنین
» نیاز به اقدامات جراحی در آینده ( بخصوص در مواردی که قسمتی از سوراخ واژن را مسدود کرده اند)راستی چرا دختران را ختنه می کنند؟

» ختنه دختران در برخی جوامع تبدیل به یک رسم و آیین اجتماعی شده است و حالا مردم بدون آنکه دلیل این کار را بدانند، تنها آن چیزی را که بقیه انجام می دهند، کورکورانه تکرار می کنند.

» در برخی جوامع از ختنه دختران بعنوان کاری که آنها را آماده ورود به مرحله بعدی زندگی و بلوغ می کند نام برده می شود و فکر می کنند باید این کار انجام شود تا او را بالغ بدانند.

» عده ای دیگر از موافقان ختنه دختران معتقد هستند که با این کار، که منجر به کاهش شدید میل و تمایل جنسی در آنها می شود، زنان و دختران کمتر به روابط جنسی ناشایست می پردازند و بدینوسیله به حفظ بکارت آنها تا زمان ازدواج کمک می کند. در زمان ازدواج این سوراخ تنگ شده دوباره شکافته می شود ( در ختنه نوع سوم).

» گروهی دیگر معتقد هستند که این قسمت هایی که برداشته می شوند، درواقع بخش های مردانه در بدن زنها هستند و دختران بدون این اضافات مردانه (!) تمیزتر و زیباتر خواهند بود.

» در برخی فرهنگ ها از ختنه دختران و زنان بعنوان کاری که باعث ایجاد لذت جنسی بیشتر در مردان می شود محسوب می شود.

» اگرچه در متن اصلی دستورات هیچ کدام از ادیان الهی  هرگز توصیه ای به ختنه دختران نشده اما عده ی زیادی از مروجان این رسم، کار خود را با مسایل دینی و مقدس مرتبط دانسته اند.

» واکنش رهبران دینی نسبت به ختنه دختران شامل یکی از این موارد می شود؛ عده ای آن را جایز می دانند و توصیه می کنند، عده ای تنها به ذکر اینکه این کار هیچ ارتباطی به دین ندارد اکتفا می کنند و دسته ای هم دربرابر انجام آن در جامعه خود مقابله و مبارزه می کنند.

» برخی از رهبران و حاکمان محلی، گروهی از رهبران مذهبی، افرادی که ختنه را انجام می دهند و حتی برخی از پرسنل پزشکی در انجام ختنه دختران نقش دارند. دنیا در مقابل ختنه دختران چکار می کند؟
از سال 1997 سازمان جهانی بهداشت ( WHO ) اقدامات گسترده ای را برای مقابله با ختنه دختران در دنیا آغاز کرده است. فعالیت های آموزشی، تبلیغاتی فرهنگی و اطلاع رسانی، ایجاد ارتباط با افراد صاحب نفوذ و .... از جمله این اقدامات می باشد. اگرچه دستاوردهای خوبی تاکنون حاصل شده است اما همچنان این معضل وجود دارد. تجربیات نشان داده تا زمانیکه جوامع خود تمایلی به ترک این رفتار نداشته باشند، اقدامات خارجی چندان موثر نخواهند بود.

منبع : سایت سازمان بهداشت جهانی WHO

ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • اضافه به خبرخوان

 • Subscribe


Related Posts with Thumbnails