ابراهیم سه شنبه 19 مرداد 1389 12:31 ب.ظ نظرات ()


نمی گویم این مطلب را نخوانید (!) چون چیز خاصی نیست اما پیشاپیش از كسانیكه با این مطلب به رگ غیرت ایرانی شان بر می خورد و باد می كند عذرخواهی می كنم!قبل از اینكه به خارج از كشور بروم از اینطرف و آنطرف زیاد شنیده و خوانده بودم كه ایرانی ها ویژگیهایی دارند كه آنها را خیلی راحت می توان تشخیص داد و شناخت!
مثلاً فرض كنید در یك كشور خارجی و در میان یك جمعیت دهها نفری توی یك سالن، ایستگاه مترو، پارك و یا هرجای دیگر ... به راحتی می توانید ایرانی ها را پیدا كنید.

به نظر شما آیا این كار به سادگی ممكن است؟!
حتماً عده ی زیادی از شما پاسخ مثبت خواهید داد و عده ای هم جوابشان منفی خواهد بود.
برای پاسخ به این سئوال چه دلایلی خواهید آورد؟


»»‌ ایرانی ها نظم و قانون را رعایت نمی كنند! بنابراین زود همه جا تابلو و ضایع می شوند!
اگرچه متأسفانه در داخل ایران این گزینه در 9/ 99 درصد موارد كاملاً درست است ( منتظر نماندن در صف، بی نوبتی كردن، رد شدن از چراغ قرمز، شلوغ كاری، زرنگ بازی و ... - به راستی كدامیك از ما هر روز این مسایل را تجربه نكرده است؟!؟) اما در خارج از ایران اوضاع به طرز شگفت آوری برعكس می شود! ما ایرانی هایی كه به كشورهای دیگر سفر می كنیم یا از همان اول كار و بدو ورود  180 درجه عوض می شویم و قانونمند می شویم و یا بعد از مدت كوتاهی كه چند بار ضایع شدیم و ملت چپ چپ نگاه عاقل اندر سفیه به ما كردند، از رو می رویم و « آدم» می شویم! تنها درصد خیلی كمی از ما هستیم كه تا مدتهای طولانی سبك و سیاق «ایرانی بازی» خود را حفظ می كنیم!
باور كنید خیلی مشتاقم آن روزی را ببینم كه اكثر هموطنان ما ( ازجمله خود من ) در داخل ایران نظم و انضباط و قانون را رعایت كنیم.
خب، بنابراین این مشخصه ی اول زیاد به شناختن ایرانی ها در دیار فرنگ به شما كمكی نمی كند.


»» ایرانی ها خیلی خوشگل، جذاب و دوست داشتنی هستند!
خب، ... راستش ........ ! بله، تا حدی با این نظر موافق هستم. دختران و پسران ایرانی از نظر زیبایی های بصری و بهره مندی از مواهب خدادای و آدم دادی ( جراحی بینی، لنز، آرایش غلیظ و ...) وضعیت مناسبی دارند. راستش من خودم به هیچ عنوان چهره دوست داشتنی دختران ایرانی را با صورت سرد و كك - مكی اروپایی ها عوض نمی كنم. اما اگر منطقی باشیم باید قبول كنیم كه زیبایی یك امر نسبی است و سلیقه های مردم دنیا فرق می كند. چه بسا چشمان تنگ و بادامی یك دختر ژاپنی هم دل شما را ببرد!
با این وجود قبول دارم كه ظاهر چهره ما ایرانی ها ویژگی مهمی است. ( البته بهتر است اینجا راجع به تناسب هیكل و اندام چیزی نگوییم)!!!


»» ایرانی ها افراطی هستند و در همه كار زیاده روی می كنند!
به هركدام از شما كه به این موضوع اشاره كرده باید آفرین گفت. درست است، ما واقعاً شورش را در می آوریم!
این افراط و زیاده روی در هر كاری می تواند باشد. در میان درسخوان ترین دانشجویان هر دانشگاه بدون شك یك ایرانی هم می بینید (البته این یك مثال خوب بود). ولی آنجا اگر به خانم ها نگاه كنید؛ جیغی ترین، بی حجاب ترین و جلف ترین مد لباس و آرایش را هموطنان ما دارند.
هنوز از هواپیما در كشور مقصد پیاده نشده تعجب خواهید كرد كه این بانوان محترم كه در فرودگاه امام، نیمچه حجابی را داشتند چطور تبدیل به موجوداتی می شوند كه "بریتنی اسپیرز" و "آنجلینا جولی" هم جلوی آنها كم می آورند! البته اگر كارتون "بارباپاپا عوض میشه" را دیده باشید زیاد تعجب نخواهید كرد. جالب ترین موردش كه مدرك مستندش را هم خودم دیدم، خانمی بود كه چادر عربی ( ملی) پوشیده بود و تبدیل شد به یك مو بلوند!
ما ندید بدید نیستیم! بخیل و حسود هم نیستیم! اما این زیاده روی و افراط ها به نظر من یك علت اصلی دارد و آنهم «عقده» است! تا نظر شما چه باشد؟

لطفاً ... قبل از اینكه بد و بیراه های خود را به بنده شروع كنید، توی پرانتز اضافه كنم : اول اینكه آقایان هم دست كمی از خانم ها ندارند اما باور كنید شدت ماجرا و به اصطلاح جیغ بودن ظاهر آنها به هیچ عنوان به پای خانم ها نمی رسد و یا شاید چون ما مرد هستیم ظاهر خانم های ایرانی برایمان بیشتر اهمیت پیدا می كند. دوم اینكه، در همه كشورها هستند بسیاری از خانم ها و دختران ایرانی كه ظاهر معقول و مناسبی دارند و حتی در مواردی ( هرچند متأسفانه بسیار اندك!) حجاب كامل اسلامی را هم رعایت می كنند.
بگذارید قضاوت درمورد درست و یا غلط بودن این ادعای بنده هم با آن دوستان هموطنی كه سری به كشورهای خارجی زده اند باشد.


»» ایرانی ها غیرتی، ناسیونالیست و عاشق هموطن خود هستند!
ا ....... ببینم شما واقعاً به این حرف اعتقاد دارید؟؟!
راستش دلم نمی آید بی پروا همه ی كلماتی كه توی ذهنم هستند را در تحلیل این جمله اینجا بنویسم چون مطمئن هستم اگر شما جزو كسانی هستید كه حتی برای یك بار هم از ایران خارج نشده اید، در یك رویای شیرین به سر می برید! پس بگذار تا در این رویا باقی بمانید و اگر هم تجربه مسافرت به كشورهای خارج را دارید و باز هم به این جمله باور و اعتقاد دارید، باید بگویم ... نه، شما دیوانه نیستید! ... شاید خیلی كارتان درست است! ... شاید شما جزو آن معدود هموطنان عزیز من هستید كه آدم دلش می خواهد حتی برایتان بمیرد! ( این را صادقانه گفتم)
آنجا ایرانی ها از هم فرار می كنند! ترجیح می دهیم تنها حلقه ی كوچك و محدودی از افراد مورد اعتماد خودمان را داشته باشیم. كم نیستند كسانیكه از یك خیانت، كلاهبرداری و خنجر زدن یك هموطن گله دارند! دردآور اینكه عامل فساد درصدی از دخترهای ما در مراحل اول پسرهای هموطن خودش بوده اند كه بعد او را به امان خدا رها كرده اند! و حالا خیلی باید مراعات حال تو را بكند كه مثلاً ادعای غیرت داری و از اینكه بگویی "چرا با فلان عرب بی سر و پا می پری؟" چیزی پاسخت را ندهد.... آرام باش برادر، واقعیت ها تلخ هستند!  
نمی خواهم بگویم اوضاع خیلی خراب است. به هر حال آدم خوب و بد همیشه بوده و همه جا پیدا می شود - چه ایرانی و چه غیر ایرانی -  قضاوت درباره این موضوع تا حدی به «خوش بین» و یا « بد بین» بودن آدم هم ارتباط دارد. شاید من زیادی پرتوقع بودم! شاید زیاده از حد ایده آلیستی فكر می كردم... شاید .... نمی دانم.
 

»» چشم ها ! من ایرانی ها را از چشمانشان می شناسم!

...ادامه دارد ...


پ ن : مدتها بود كه در ذهنم این جملات را با خود تكرار می كردم اما شاید خواندن این مطلب انگیزه نوشتن آن شد.